6 najlepszych domowych sposobów na zajady

6 najlepszych domowych sposobów na zajady

Zapalenie kącików ust, nazywane zwyczajowo zajadami lub owrzodzeniem to duży problem estetyczny. Bolące pęknięcia mogą z czasem przeistoczyć się w nadżerki, strupy, łuski. Mogą nawet pozostawiać blizny. 

Jak skutecznie walczyć z zajadami? Czym leczyć gdy już się pojawią?

Skąd biorą się zajady

Zajady powstają najczęściej na skutek niedoboru witaminy B2. Sprzyjają im również uszkodzenia mechaniczne takie jak leczenie u dentysty. Mogą też być wywołane przez drożdżaki, nowotwór lub alergie. Aby je pokonać można sięgnąć po preparaty z apteki lub stosując medycynę ludową.

Jak zapobiegać

Jest wiele sposób aby zapobiegać powstawaniu zajadów. Jednym z nich jest odpowiednia dieta. Zapalenie kącików powstaje gdy organizm jest osłabiony i wypłukany z witamin. Gdy zajady już się pojawią należy spożywać produkty bogate witaminy z grupy B, głównie B2. Wystepują w rybach, drożdżach piekarskich, wątrobie, awokado grochu czy fasoli.

 

Poniżej 6 najlepszych domowych sposobów na zajady:
 

1. Olejek z drzewa herbacianego - silny i skuteczny antyseptyk

Olejek ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwbólowe, dlatego może być skutecznym środkiem wspomagającym leczenie różnego rodzaju infekcji.

Sposób przygotowania:

Kilka kropel olejku połącz z łyżką oliwy z oliwek. Zajady smaruj klika razy dziennie.

 2. Czosnek

Działa grzybo i bakteriobójczo. Może być stosowany miejscowo lub doustnie. Jest skuteczny jeśli zajady zostały wywołane droździkami, paciorkowcami lub gronkowcami.

3. Miód i tran

Miód ma właściwości antybakteryjne a niektóre bakterie zwalcza lepiej niż antybiotyki. Z kolei tran posiada wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A i D, które między innymi wzmacniają odporność naszego organizmu.

Sposób przygotowania:

Wymieszaj ze sobą łyżeczkę miodu i tranu. Smaruj kąciki ust przed pójściem spać. 

 4. Aloes

Sok z aloesu, koi, regeneruje skórę i działa odkażająco. Zapobiega namnażaniu się baterii. Można kupić gotowy preparat lub wycisnąć sok z co najmniej trzyletniego aloesu. 

5. Drożdże

Drożdże są bogate w takie witaminy jak A i B i to właśnie ich niedobór przyczynia się do zajadów.

Sposób przygotowania:

Drożdże wymieszaj z wodą tak aby uzyskać gładką papkę. Przykładaj do rany kilka razy dziennie.

6. Maść z witaminą B2

W aptekach można kupić gotowe preparaty w postaci kremów lub maści.