Czy szpilki szkodzą?

Czy szpilki szkodzą

Haluksy czyli paluchy koślawe najczęściej są dolegliwością dotyczącą kobiet. Przeważnie są konsekwencją noszenia wąskich butów, w których palce stóp są ściśnięte oraz butów na wysokich obcasach, gdzie cały ciężar ciała spoczywa głównie na śródstopiu. Tak więc zgrabne i wysokie szpileczki nie wpływają dobrze i odprężąjąco na nasze stopy.

Wspomniana dolegliwość polega na trwałym zniekształceniu i bocznym odchyleniu w ustawieniu dużego palucha stopy w stawie śródstopno-paliczkowym. W zdeformowanym stawie często pojawia się stan zapalny, który powoduje narastający ból i coraz większe problemy z chodzeniem. Tak zniekształcone stopy wyglądają bardzo nieestetycznie. Paluchy koślawe wymagają zasięgnięcia porady lekarza ortopedy, który zaproponuje i wdroży odpowiednie leczenie. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach zmiany są na tyle poważne i nieodwracalne, że wymagają interwencji chirurgicznej.

Do działań profilaktycznych możemy zaliczyć przede wszystkim noszenie odpowiednio dobranego obuwia. Idealnie dobrane buty muszą być przede wszystkim w odpowiednim rozmiarze, na niezbyt wysokim obcasie a noski butów powinny być szerokie i nie ciasne. Należy zatem pamiętać, aby podczas kupna kolejnej pary butów kierować się nie tylko modą i samym wyglądem, ale przede wszystkim wygodą i komfortem ich użytkowania bo zniekształcone stopy będą wyglądały źle w nawet najpiękniejszej parze szpilek.