Właściwości i zastosowanie siemienia lnianego

Właściwości i zastosowanie siemienia lnianego

Siemię lniane, czyli nasiona lnu, są jednym z najpopularniejszych środków medycyny naturalnej. Ma zastosowanie lecznicze i kosmetyczne. Zawiera tłuszcze, błonnik, witaminę B1, witaminę B6, witaminę E, białko oraz magnez, wapń, żelazo i cynk. Nasiona lnu bogate są także w flawonoidy, fitoestrogeny i fitosteryny. 

Siemię lniane jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Działa zatem wspomagająco na perystaltykę jelit, a także daje uczucie sytości, co wspomaga organizm podczas odchudzania, a także pomaga dłużej utrzymać jego efekty. Jest zalecany w chorobie wrzodowej. Działa zmiękczająco, osłaniająco oraz powlekająco. Rozdrobnione nasiona lnu po gotowaniu w wodzie są bardzo łagodnym środkiem przeczyszczającym. Stosowanie nasion lnu pomaga także zwiększyć wilgotność śluzówki dlatego też często zalecane jest jego podawanie go przy suchym kaszlu i zapaleniu oskrzeli.

Len wspomaga także leczenie oparzeń, odmrożeń i trudno gojących się ran. Działa regenerująco na naskórek przy chorobach skóry, jej wysuszeniu, łuszczeniu czy pękaniu. Obniża również poziom złego cholesterolu i zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę. Fitoestrogeny, czyli naturalne hormony, zawarte w siemieniu lnianym mogą łagodzić objawy menopauzy.

Swoje zastosowanie w kosmetyce siemię także znajduje jako odżywka do suchych i zniszczonych włosów czy jako maseczka dla suchej i podrażnionej skóry, lub kleik jako dodatek do kąpieli łagodzącej. Należy jednak pamiętać, że możemy go stosować jedynie przez kilka miesięcy, ponieważ jego działanie ulegnie zmniejszeniu.