Zajady, powody powstawania i sposoby walczenia z nimi

Zajady, powody powstawania i sposoby walczenia z nimi

Zajady to zapalenie kącików ust i źle gojące się owrzodzenia. Objawiają się bólem w kącikach ust i popękaniem śluzówki w tym miejscu. Wyglądają bardzo nieestetycznie i są prawdziwym utrapieniem. 

Przyczyn powstawania zajadów jest wiele. Pojawienie się ich związane jest z osłabieniem ogólnej odporności organizmu, niedoborem witamin z grupy B (zwłaszcza wit.B2). Zajady spowodowane są także podrażnieniem błony śluzowej jamy ustnej przez protezę dentystyczną, dłuższym stosowaniem antybiotyków oraz stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Innym czynnikiem, który wyzwala wystąpienie zajadów jest występowanie poważnej choroby osłabiającej organizm np. anemii, cukrzycy, HIV ale może być także spowodowane alergią np. na nikiel.

Z tą przykrą dolegliwością możemy starać się walczyć stosując domowe sposoby. Przede wszystkim dieta powinna być bogata w składniki zawierające witaminy z grupy B. Należy więc spożywać większe ilości ryb, nabiału, mięsa, fasoli czy grochu a także w wyroby pełnoziarniste.

W miejsca zmienione chorobowe możemy wcierać oliwę z oliwek, która jest cennym źródłem witamin:A, D, E i K.

Nieleczone zajady mogą powodować poważne stany zapalne jamy śluzowej. Jeśli więc domowymi sposobami nie umiemy ich zwalczyć należy udać się do lekarza oraz wykonać niezbędne badania w celu sprawdzenia co dzieje się w organizmie.